Každý zdravý člověk disponuje minimálně šesti smysly. Jsou to sluch, zrak, čich, hmat, chuť a pohlavní smysl. Všechny tyto smysly spolu samozřejmě souvisí - např. chuť se neobejde bez čichu. To dokládá největší labužník a gastronom v historii, Anthelme Brillat - Savarin (1755 - 1826), ve svém díle "Fyziologie chuti": "Jíme-li stlačivše si nos, jsme udiveni, že shledáváme jen mlhavý, nedokonalý pocit chuti; tímto způsobem možno přijmout skoro nepozorovatelně nejodpornější léky."
Labužnost je vášnivá záliba v dobrém jídle a věcech lahodících chuti. Součástí labužnosti je i mlsnost, která svým charakterem není ničím jiným, než odrůdou gurmánství a touž zálibou v lehkých, nepříliš sytých pokrmech a cukroví. O labužnictví píše Savarin takto: "Z morální stránky je to samozřejmé uznání zákonů Tvůrcových, který učiv, abychom jedli pro naše udržení se, vyzývá nás k tomu chutí, podporuje smyslem pro chutnost a odměňuje nás za to požitkem." Vzhledem k tomu, že labužnictví má svou vlastní múzu Gastéreu, je každý dobrý kuchař umělcem a každý dobrý labužník uměleckým kritikem.
Guláš z hovězího masa, okořeněný mletou sladkou i pálivou paprikou, tymiánem, česnekem, cibulí a bobkovým listem. Do guláše náleží na hrubší proužky nakrájený celer, petržel a mrkev i kysaná smetana.
Zvěřina je označení pro lahodné tvory žijící volně v lesích, polích, lukách a ve vzduchu. Pokud se nejedná o zvěř lahodnou, nelze ji označovat jako zvěřinu.
První skupina zvěřiny je drobné ptactvo (nepatří sem španělský ptáček ani moravský vrabec). Nevýhodou těchto tvorů je jejich velikost - lovec má malou šanci se trefit a labužník se nenají. Druhá skupina je již podstatně oblíbenější. Zahrnuje větší ptactvo a nízkou zvěř (tedy kromě koroptve či bažanta i ono stupidní zvíře, jež zveme zajícem).Třetí skupinou je vysoká zvěř - sestává se z černé zvěře, srnčího a ostatních sudokopytníků. My si dovolujeme zařadit do této skupiny i hlemýždě.
Pokud se vydáte na lov, nezapomeňte si s sebou vzít vydatnou svačinu. Ideální je kuře s vekou, kus tvrdého sýra nebo rokfóru, láhev bílého vína a něco sladkého, neboť cukr dodává energii.
1 bažant, 100g slaniny, sůl, 40g másla, 1 cibule, lžičku sladké papriky, 1/4 l masového vývaru, 300ml kysané smetany, 2 lžíce hladké mouky.
Sny jsou jednostranné dojmy a neuspořádané myšlenky, na něž nemá jedinec vliv. Jejich podobu a charakter však ovlivňuje celá řada faktorů - nálada, vyčerpanost apod. Velmi důležitá je rovněž strava. Je prokázáno, že nejsme-li v nějakém stresu, mnoho nám ke klidnému spánku dopomůže sklenice mléka před spaním. Stejně tak pomáhá jablko či různé druhy zeleniny.
Před spaním by neměl být člověk hladový. Svírání v žaludku nám nedá spát, a když usneme, je náš spánek lehký a neklidný. Když naopak překročíme hranici střídmosti, upadneme do hlubokého spánku, ale probouzíme se zpocení a je nám nevolno. Tento stav je často provázen nočními můrami. Ideální večeří je proto lehká strava, jako např. drůbež, dostatek zeleniny a bílého chleba. Těžší pokrmy připravované z vajec či vepřového masa si raději dopřejeme během dne.
20.1. jsme si připomněli 213. výročí narození slavného anglického spisovatele lorda George Gordona Byrona. Kromě literatury se zapsal i do dějin gastronomie jako dobrý labužník.
Oloupané, v troubě pečené brambory, prolisované a promíchané s pažitkou, upravené v ohnivzdorné míse, přelité základní smetanovou omáčkou, posypané strouhaným parmazánem a zapečené v troubě.
Pro šest osob vezmeme mlíčí ze dvou kaprů, dobře je vypereme a očistíme a ponoříme na pět minut do slabě osolené vařící vody, aby zbělelo. Tímtéž způsobem připravme kus tuňáka, velký asi jako slepičí vejce, a připojme k němu drobounce rozkrájený ošlejch (cibuli šalotku). Rozsekejme pak mlíčí z kaprů i tuňáka, aby se vše dobře smísilo, a vložme vše do pánve, do níž jsme dali přiměřený kus výborného másla, a nechme to dusit tak dlouho, až se máslo rozpustí. Na tomto postupu zpracování záleží zvláštnost omelety. Na to vezměte druhý, dle vaší libosti velký kus másla, utřete jej s petrželkou a pažitkou, dejte do mísy mající podobu ryby určené k pečení omelety, zakapejte citronovou šťávou a položte na rozžhavený popel. Potom ušlehejte dvanáct nejčerstvějších a nejlepších vajec, zamíchejte do nich směs z mlíčí a tuňáka a míchejte tak dlouho, až je vše dokonale spojeno. Nyní upečte z toho omeletu dle známého vám způsobu a vynasnažte se, aby byla rozložitá, nadýchaná a kyprá, vyklopte ji na dovedně připravenou mísu a ihned předkládejte. Tento pokrm hodí se výborně k jemné snídani pro společnost znalců, kteří dovedou ocenit, co jedí, a rozvážně ochutnávají; zapijeme-li ji ještě dobrým, starým vínem, spatříme divy.