Konec medvědů

Konec s vyvražďováním medvědů

V poslední době se stává zvykem, že máme-li to štěstí a na území ČR se dostaví neproclený medvěd, nemají naše úřady nic lepšího na práci než ho chytit (v horším případě zastřelit). Tento svůj nadmíru stupidní krok argumentují tím, že divoký medvěd hubí domácí zvířectvo a že se rodiče bojí posílat děti do škol. Zde se nabízí otázka: "Kolik máme ovcí, koz, dobytka a dětí v porovnání s počtem divokých medvědů ?" Rovněž se zdá velmi nepravděpodobné, že by někomu vadilo, že mají děti neplánované prázdniny.

Proti nesmyslnému odchytu těchto jedinečných zvířat, která jsou podle agentury Herrmannfactum na II. místě oblíbenosti (hned za hlemýždi), uspořádala OHA několik demonstrací a hodlá rovněž poslat petici na Ministerstvo životního prostředí.

Konec medvědů v EU?

Nejen ČR, ale i další země EU jako Francie, Polsko a Slovensko mají nejasný postoj v otázce medvědů. Tito přirození predátoři mají vlivem rozšiřování civilizace omezen životní prostor na minimum. Ačkoli jsou v přírodních a národních parcích doma, a proto „chráněni“, dochází poměrně často k jejich neopodstatněné a masové likvidaci. Asi největší problémy s nimi mají naši východní sousedé. Slovenská vláda se nemůže rozhodnout, koho chránit. K útokům na člověka dochází v průměru max. 10x do roka, ale medvědi jsou často utlačováni celý život. Mnohdy byť jen po spatření medvěda dochází k jeho následné eliminaci. Houbaři a turisté bohužel, stejně jako místní orgány zodpovědné za životy huňáčů, nepochopili, že lidé jsou v přírodě jenom hosty. Není tedy důvod vysílat bojová komanda pokaždé, když si „grizzly“ vypůjčí od prchajícího turisty fotoaparát, či od houbaře košík hub. Navíc když se potom medvěd, vědom si např. hodnoty digitálního fotoaparátu s teleobjektivem, rozhodne vyrazit do města, aby směnil, co nalezl, za zásoby na zimu, je napadán, nebo v rovnou odstaven.

Medvědi jsou jedni z posledních velkých dravců, jimž nehrozí akutní vyhubení. Chovejme se podle toho a nechme je za cenu bezohledných houbařů a turistů žít. OHA zásadně nesouhlasí s povolením slovenské strany odstřelit 80-120 medvědů v oblasti Tater, kde údajně ohrožují stáda skotu a dobytka, jako i bezohledných individuí obírajících je o potravu. Zdaleka nehrozí jejich přemnožení, které jediné by takové hledisko ospravedlňovalo. Jelikož za odstřel každého chlupáče se platí nemalý peníz, jde zajisté o lobby slovenských i zahraničních zbohatlých lovců, kteří si chtějí dokázat, že na to mají. Proto žádáme českou vládu, aby vyjádřila nesouhlasné stanovisko s postupem Slovenska a zároveň, aby podpořila ochranu našich medvědů i případných slovenských emigrantů.

Z Berouna

Vážená redakce, velice mne potěšilo, že na našem trhu jsou konečně nějaké seriózní noviny, které se zabývají zvířecí menšinou, o které se nemluví, a také noviny, které si váží zvířat, a to nejen jako tvorů, ale také, a to bych zejména rád podotkl, jako lidí. Ve článku "Konec s vyvražďováním medvědů" autor nádherně popisuje nešťastný život našich čtyřnohých přátel. A proto jsem rád, že se město Beroun mohlo jako první zapsat do seznamu měst na podporu medvědů. Díky spolupráci s několika neziskovými organizacemi a za podpoře městské rady v už tedy nemá město Beroun medvěda jen ve svém znaku, ale podařilo se nám zde umístit tři televizní medvědí hvězdy: Vojtu, Kubu a Matěje, známé zejména z nového večerníčku, do nového medvědária na městské hoře. Budu velmi šťasten, když budete i nadále informovat o zvířecích menšinách a když budete dávat příklad, jak se ke zvířatům správně chovat, jako např. v rubrice "Bydlí s námi hlemýžď" .

Starosta města Berouna

http://oha.wz.cz

© OHA