Jak si postavit ...

Jak si postavit zahrádku za domem

Nejdříve se podívejte do své peněženky, pod matrace, nebo na své konto. Podle svého finančního stavu se rozhodněte, jak velkou zahradu si opatříte. Pokud tedy vlastníte holý pozemek, můžete se pustit do vytvoření zahrady. V případě, že jste si zahradu koupili již v hotovém stavu, doporučujeme: pořiďte si bagr a celou zahradu zplanýrujte, protože původní majitel se určitě neřídil našimi radami. Dále se musíte rozhodnout, jaký typ zahrady vlastně chcete. Nabízejí se vám tři typy zahrad: anglická, francouzská, užitková. Jelikož máme rovnoprávnost, použijeme od každého něco.

Nejdříve si svůj pozemek oplotíme. Máme na výběr z mnoha materiálů, ať už přírodních nebo umělých. Nejestetičtěji působí živé ploty. Jsou sice náročné na údržbu, ale výsledek stojí za to, a navíc se nám budou hodit k dalšímu zkrášlování naší zahrádky. Neméně důležitou věcí je vytvoření vstupu do Vašeho zeleného království. Do živého plotu umístíme průchod. Velmi pěkné jsou obdélníkové vstupy se zaoblením nahoře, ale pro zahrádkáře začátečníky postačí pouze otvor ve tvaru trojúhelníku.

Jelikož už máme plot a vstup, potřebujeme také něco do zahrádky. Od vstupní branky povedeme dvě až tři cesty, kterými začneme bludiště postavené opět z živého plotu. Celková délka všech cest v bludišti by neměla přesáhnout deset kilometrů. Asi uprostřed labyrintu postavíme fontánu. Pro ohromení návštěv doporučujeme čtyři až šest pater. Výška fontány by neměla přesáhnout dvacet metrů, avšak je vhodné, aby z každého místa labyrintu bylo vidět alespoň vrchol stříkajícího vodotrysku. Dle délky bludiště rozestavíme lavičky. Na každé rozcestí postavíme malý stojánek s tužkou a cedulkami, aby hosté příliš dlouho nebloudili.

V druhé části pozemku všechny ohromíme svým pěstitelským uměním, protože zde vybudujeme užitkovou část zahrady. Po různu pospojované chodníčky vytvoří záhony, do nichž dle obliby nasázíme jedlé, nebo okrasné květiny.

Vybudování třetí části zahrádky Vám bude trvat o něco déle, ale nedělejte si starosti. Vaše děti už možná tuto snahu ocení. Do třetí části totiž zasadíme duby, buky a jim podobné listnaté odrůdy stromů,které se dožívají vyššího věku. Nakonec vytvoříme uprostřed lesoparku rybník. Velmi pěkné je též v této části naší malé zahrádky pěstovat královské ptáky - pávy. Naškodu též není výstavba altánku. Ten natřeme nejlépe na bílo.Nyní je už Vaše zahrádka hotová.

Zahrádkám zdar a té Vaší obzvlášť.

Jak si postavit rodinnou hrobku

V minulém čísle jsme Vám odborně poradili s postupem při zakládání zahrady. Její nedílnou součástí by měla být i exkluzivní rodinná hrobka, která velmi oživí celé okolí. Nejprve vybereme vhodné místo, nejlépe v méně frekventované části zahrady, jako je les. Hrobka by neměla stát na vyvýšenině. Měla by se nacházet mezi stromy a keři. V souladu s mírnou zanedbaností samotné stavby, která může být i obrostlá břečťanem, dotváří zeleň ponurou atmosféru, podobnou starému opuštěnému hřbitovu.

Rodinnou hrobku stavíme jako své budoucí bydliště, a proto musíme řádně promyslet nejen její začlenění do okolí, ale i její vnitřní uspořádání. V každém případě si necháme vypracovat projekt a o všem se poradíme s architektem, aby budoucí osazenstvo hrobky mělo klid a pohodlí. Stavitel hrobky by měl počítat s tím, že zde bude pochován nejen on sám, ale i jeho žena, rodiče, děti, nejbližší příbuzní ( strýc, bratr apod. ). Pokud má rodina nějakého významného předka a počítá se s převezením jeho ostatků do hrobky, měl by mít zvláštní, snad i čestné místo.

U takové osobnosti je na desce uvedeno nejen jméno, datum narození, úmrtí, ale i společenské postavení, např.: Bernard von Klein, c. a k. nadporučík 3. Dragounského pluku apod. Nevhodné je do rodinné hrobky pohřbívat domácí zvířectvo ( může mít své místo odpočinku v jiné části zahrady ), nebo služebnictvo, jelikož sloužící, jak známo, si nemáme příliš připouštět k tělu.

Samotná stavba může být koncipována v tradičním konzervativním duchu, rozhodně se nesnažte být originální. Holandský typ stavby, tj. z červených cihel, se hodí jen tehdy, necháme-li, jak bylo už zmíněno, hrobku obrůst břečťanem, či psím vínem. Nad vchod umístíme rodinný erb, či nějaké znamení, které jméno naší rodiny vystihuje (výhodu mají jména : Kácel, Sova, Nestačil ). V nejhorším případě necháme vytesat svůj monogram. Uvnitř hrobky by měla být průměrná roční teplota 11,5 (C, v zimě by neměla klesnout pod 5 (C ( nevyužívejte však příhodných klimatických podmínek ke skladování vína ).

Závěrem Vám musím doporučit, než začnete se samotnou stavbou, navštivte a prohlédněte si některou vkusně zařízenou rodinnou hrobku, jako je hrobka Clary - Aldringenů v Dubí nebo Schwarzenbergů v Třeboni.

http://oha.wz.cz

© OHA