Zločinnost v ulicích roste

Drzost některých zločinců nezná mezí. Např. v Praze se poslední dobou začínají rozmáhat nebezpečné praktiky kapsářů, kteří v nestřeženém okamžiku vkrádají své peněženky do kapes či tašek nicnetušících cestujících v tramvaji či v metru. Takto obdaření lidé pak zoufale, leč zpravidla neúspěšně žádají o pomoc policii.

Majitele peněženek prostě nenajdete, museli by v nich zanechat i doklady totožnosti. Nedá se s tím nic dělat, ti lidé si musí peněženky prostě ponechat,“ říká plk. Jarmil Nýdrle z Policejního prezídia. Že jde často o nemalé sumy se přesvědčila i Lucie Urbanová z Podolí. „Když jsem přišla domů z práce, zjistila jsem, že mám mezi nákupem šrajtofli s padesáti tisíci. Vůbec nevím, co mám dělat, s manželem máme spoustu peněz. Zrovna čekáme rodinu, nevím, co bude,“ dodává smutně Urbanová. Její příběh je o to horší, že nedávno zdědila vilu po prastrýci. „Kdyby bylo ten dům potřeba opravit, věděla bych, jak ty peníze použít. Barák je ale zrovna po rekonstrukci.“ Další z obětí kapsářského gangu je jednaosmdesátiletá důchodkyně Františka Wernerová. I jí se nevyplatilo cestovat tramvají. „Celý život šetřím, mám asi dvě stě tisíc, a najednou tohle. Vůbec nevím, co si s těmi penězi počnu,“ říká stará žena, která zcela nevinně přišla ke třiceti tisícům, a to dokonce dvakrát po sobě. „To víte, že jsem to hlásila, ale víte přece, jak pracuje naše policie – vůbec nic nezjistili, stalo se to před víc jak rokem a já mám ty dvě peněženky pořád tady v šupleti,“ dodává a ukazuje obsah zásuvky.

Kapsáři však nevnucují lidem jen peněženky, ale i mobilní telefony, hodinky či zlaté přívěšky. „Za poslední rok jsem jenom na Václaváku přišel ke dvěma náhrdelníkům a zlatým hodinkám. Na co naše vláda čeká? Až si budu muset z nouze otevřít klenotnictví, nebo co?!“ rozčiluje se František Vrbík, pracovník obchodu ve stanici Můstek. Mobilní telefony se objevují v kapsách obětí bez SIM karty, takže pachatele není možné najít.

http://oha.wz.cz

© OHA