Mezi dioptriemi

Sběratelská vášeň zasahuje v poslední době většinu planety. Lidé sbírají často velmi cenné předměty. Populárním předmětem sběratelů se stávají také brýle. Jsou často velmi drahé. U starých kousků nás udivuje jejich historická hodnota. Navštívili jsme pana Armanda - Maurice Pegorgnaca z Dijonu, jehož sbírka čítá na 5000 brýlí, 950 cvikrů, 60 párů kontaktních čoček a 97 lup.

Armand - Maurice Pegorgnac má od malička vztah k brýlím. Jako malý si zkazil zrak intenzivním pozorováním Slunce. Dnes tomu vděčí za svou největší životní lásku - brýle. Nacházíme se v jeho sklepě mezi regály, které obsahují skutečné unikáty. Armand - Maurice vytahuje z regálu zaprášený vzácný kousek - cvikr firmy Neuwald & syn z Vídně, ročník 1906, který patřil kněžně Trubecké. "Má zlatý rámeček a stříbrné držátko", vysvětluje nám. Hned vedle leží velmi zajímavé brýle. Na nose je nosil známý gangster Charlie Luciano.

Podle Armanda - Maurice je nutné, aby byly exponáty skladovány v suchu a při teplotě okolo 15 °C. "Když jsem s tím začínal, nevěděl jsem o brýlích nic. Teď bych o nich mohl přednášet."

Náš hostitel si často dopisuje s Eltonem Johnem, který je rovněž vášnivým dioptristou. Oba doufají, že se jejich koníček rozšíří a brýle budou zdobit poličky mnoha domácností.

http://oha.wz.cz

© OHA