Bouráme jadernou elektrárnu

V uplynulém roce jsme byli svědky zostřujících se sporů ohledně dostavby jaderné elektrárny (JE) Temelín a jejího uvedení do provozu. Napětí zvyšovala nejen určitá problémovost stavby, ale i nesmyslné a dnes již nelegální blokády česko - rakouských hranic ekologickými aktivisty. Akce těchto " zelených mužíků " již dnes, kromě autodopravců, nikoho nevzrušují, protože stejně jako pan Fagan totiž postupem času "vyšumí", jakmile bude elektrárna uvedena do komerčního provozu. Tím ale problémy neskončí. Většina lidí, kteří se na její stavbě a zprovoznění podíleli, přijde o práci. A není jich zrovna málo.

Za doby Karla IV. lidé stavěli hladovou zeď. Proč bychom tedy my nemohli stavět "hladovou elektrárnu " ? Stejně tak jako při stavbě je možné zaměstnat lidi i při jejím rozebírání. Temelín již dnes připomíná věčnou stavbu. Proč by se jí tedy nemohl stát skutečně ? Chvíli jej budeme stavět a chvíli bourat. A nakonec, proč by možnost protestovat proti JE měli mít jen Rakušané? Mohli bychom ji přestěhovat třeba na Ostravsko, kde by proti ní mohli protestovat třeba Poláci. Další možností je, že bychom elektrárnu přestěhovali do zahraničí, čímž by se částečně zaplatila její stavba.

JE má tři oddělené vodní okruhy. Voda primárního okruhu prochází reaktorem (je tudíž radioaktivní) a ohřívá vodu ze sekundárního okruhu, který roztáčí turbínu vyrábějící proud, tedy samotný smysl existence elektrárny.

Při stěhování můžeme narazit na drobné problémy. Musíme rozebrat nejaderné části elektrárny, přičemž narazíme i na masivní konstrukce, např. na chladírenské věže. Je poněkud sporné, zda je lze rozebrat na kusy, přemístit a poté o kousek dál opět složit. Aby to bylo možné, musely by být jednotlivé části označkovány, aby se mohly při další stavbě uložit na správné místo. Přeci jen musíme brát ohledy na to, že JE není žádné puzzle. Další problém může nastat při stěhování radioaktivních částí elektrárny, např. reaktoru. Vzhledem k jejich radioaktivitě, by se zřejmě přesouvaly v celku. U této práce by mohli vypomoci třeba lidé, kteří stěhovali mostecký kostel, tzv. "kostel na kolečkách ".

Finančně by mohli akci dotovat protitemelínští aktivisté, kteří by se tak JE zbavili. Mobilní elektrárna by nám určitě, mimo jiné, zajistila místo v Guinessově knize rekordů.

A co je hlavní, tento přístup by zajistil lidem nejen práci, ale i zábavu.

http://oha.wz.cz

© OHA