Zakládáme sbírku zbraní

V dnešní době téměř každý něco sbírá. Je jedno, zda předmět zájmu má, či nemá praktické využití, jen když se hromádka utěšeně rozrůstá. A tak jsou domovy sběratelů "zanášeny" desítkami pivních tácků, víček, jízdenek, ale i hodnotnějších věcí, např. známek a mincí, mnohdy však k nemalému zoufalství ostatních členů domácnosti. Nic z toho ale není v životě upotřebitelné. Oč praktičtější by bylo sbírat například zbraně, které v této nejisté době mohou svému majiteli (má-li nějaké stále při sobě) zachránit i život? Musíte uznat, že zachovalý palcát je v naprosté většině případů pádnějším argumentem než třeba kniha plná podpisů známých osobností. Tím spíše, je-li útočník asociál a o společenský život se nezajímá. Rozhodli jsme se tedy poskytnout začínajícím sběratelům zbraní několik rad a tipů, na co by se mohli zaměřit.

Tak tedy, zbraně se dělí na chladné a palné. Chladné byly určeny k boji při bezprostředním kontaktu s nepřítelem a zahrnují tedy vše od pěstních klínů, přes dýky, až po šavle a válečné sekyry. Palných zbraní je podstatně méně, možná proto že na jejich principu nebylo téměř co vylepšovat. Byly určeny k likvidaci nepřítele na větší vzdálenost. Patří k nim pistole, pušky, děla apod. Zvláštní pozornost sběratele si jistě zaslouží zbraně soubojové (kordy, pistole), které jsou v tomto oboru určitou elitní skupinou.

Jejich využití je sice v současnosti omezené, ale stále představují elegantní způsob, jak se zbavit nepohodlného soupeře. Jsou také levnější než poukaz na dovolenou u Orlické přehrady. Zaměření se nemusí nutně týkat pouze druhu, ale je možné se věnovat zbraním určitého období, což zcela závisí na sběrateli. Pro osobní obranu jsou vhodné především dýky, případně krátké kapesní pistole (brnění dávno vyšla z módy). A jako dorozumívací prostředek 3. stupně je ideální již zmiňovaný palcát, slavná to zbraň Žižkova.

Nyní několik zajímavých tipů. Katar (obr. č.1) je indická dýka z 16.-18. století s charakteristickou rukojetí. Má rovnou dvousečnou čepel trojúhelníkového tvaru. Délka je různá. Pepřenka (obr. č.2) je krátká palná zbraň se svazkem otočných hlavní. Petarda (obr. č.3) je tříštivá závěsná puma plněná pouze střelným prachem, odpalovaná doutnákem. Od 15. do 19. století byla používána k odstřelování bran při dobývání. Sekeromlat (obr. č.4) je jedna z nejstarších zbraní, známá již z paleolitu. Je bezpochyby jedním z prvních převratných vynálezů.

http://oha.wz.cz

© OHA