Jak přežít I.

Jste plnoletí? Chcete být nezávislí, ale chybí vám peníze na vlastní byt? Studujete, ale nemáte šanci získat kolej? Rádi cestujete a nevadí vám stísněné podmínky? Pokud ano, zdaleka nejste sami. S podobnými potížemi se potýkají desetitisíce studentů na celém světě, přitom řešení všech vašich problémů je nadosah, navíc za bezkonkurenční cenu! Teď už vám nic nebrání postavit se na vlastní nohy.

Využijte nabídky různých obchodů, informujte se na místním úřadě a pořiďte si právě teď vlastní obytnou popelnici! Jedná se o multifunkční zařízení, které umožňuje polousedlý a ekonomicky nenáročný styl života a po zateplení je vhodné k obývání i v zimních měsících. Můžete si vybrat z široké nabídky velikostí a tvarů, od ajnclíků (série mini) vhodných pouze pro jedince menší postavy nebo odládání zavazadel, v nichž výraz „polousedlý“ dostává hlubší smysl, až po velkometrážní typ jumbo, do kterého se pohodlně vejde celá rodina – nevýhodou tohoto modelu je jeho obtížná přemisťovatelnost, nehledě k tomu, že základní výbava neobsahuje střechu.

Ke všem zastřešeným typům lze dokoupit řetěz se zámkem proti zlodějům. Jednoznačně nejpopulárnější jsou však popelnice třídy clasik, na něž lze nainstalovat i botičku proti odtažení. Tento model je vhodný pro náročnější jednotlivce i pro méně náročné dvojice, jimž nabízí útulné komorní prostředí (ve větším počtu se však tato komornost mění v prostý nedostatek prostoru a vzniká chumel hrozící úrazem). Majitelé ocení především možnost přesunu po vlastní ose a snadnou uzamykatelnost. Za příplatek je možné je vybavit též klimatizací a ABS.

V některých asijských zemích již takto bydlí tisíce studentů a jejich počet neustále roste (módní jsou převážně menší modely). Obytná popelnice je ideálním řešením i pro bezdomovce, kteří chtějí konečně začít bydlet. Výhodné jsou i tzv. sezónní pobyty určené právě bezdomovcům (zimní byt) a studentům (možnost pronájmu např. na jeden semestr). Podrobnosti vám sdělí příslušný úřad v předpokládaném místě pobytu.

V současnosti je na trhu množství popelnic nejen z kvalitního hliníku, ale i mnohem levnějších umělohmotných. Ty se ovšem snadno poškodí a neumožňují přímé vytápění. Zkrátka, tady se vyplatí investovat do kvality. Kouření a jinou manipulaci s otevřeným ohněm však nedoporučujeme ani v kovových popelnicích, máte-li je zatepleny hořlavým materiálem (ani s teplem se to nemá přehánět). Mobilní modely vás navíc ochrání i před záplavami, protože se dají rychle odsunout z postižené oblasti a hliník zaručeně nepromoká.

Chcete být in a ještě ušetřit? Pak neváhejte a zajistěte si kvalitní a levné bydlení třeba přímo u fakulty! Několik rad na závěr: Dejte si na popelnici jmenovku, vyhnete se tak trapným dohadům s opilci. Umístěte u vchodu seznam surovin, které vám tam mají lidé házet (např. noviny, balené potraviny atd.). Především ale nezapomeňte označit svou popelnici jako obytnou! Předejdete tomu, aby vás i s vaším majetkem slisovali a vysypali na skládku.

http://oha.wz.cz

© OHA