Rozhledny v Teplicích

Teplice patří k několika málo městům nejen v Čechách, ale i v Evropě, jež se mohou pochlubit více než jednou vyhlídkovou stavbou. Bohužel jejich stav je přinejmenším žalostný. K nejkrásnějším patřilo sídlo klubu KČT na Letné s možností rozhledu z vestavěné vyhlídkové plošiny. Její stav se však po privatizaci v 90. letech zhoršil natolik, že zbylo jen pusté a smutné torzo. Taktéž působí nedaleká restaurace s vyhlídkovou věží zvaná Škvárovník. Chátrá a zřejmě čeká na demolici, neboť jeho záchrana by musela být provedena co nejdříve a takříkajíc včera bylo pozdě.

K dalším vyhlídkovým objektům patří hrádek – zámeček na Doubravské hoře. I on byl na počátku 20. století využíván jako restaurace a jedna z věží byla vyhlídková. Zámeček kupodivu stojí, i restaurace je prý čas od času otevřená, ale rozhledna? O té si už můžeme nechat jen zdát. Výhled snad mají jen údržbáři vysílačů, jež jsou po zámečku rozvěšeny. Přitom právě z Doubravky by mohl být fantastický pohled na Teplice, Krupku, přilehlé vesnice, ale i České Středohoří, Krušné hory a za příznivých podmínek by byl jistě vidět i Říp.

Bohužel návštěvníci se musí spokojit s výsekovými výhledy z podhradí. Jediným místem v Teplicích, jež umožňuje jakousi prohlídku města z ptačí perspektivy (alespoň občas), je zhruba 2x do roka kostel na Zámeckém náměstí. Historie jednotlivých objektů jsou jistě zajímavé, stejně jako je povážlivý jejich stav. Co s nimi bude?

Mnoho objektů nejen v severních Čechách bylo během posledních let opraveno a zpřístupněno. Mostecký Hněvín, Mostka u Litoměřic, Děčínský Sněžník, Pastýřská stěna a Velký Chlum taktéž v Děčíně a v současné době probíhají pokusy o opravu ústecké Větruše. Neměly by se i Teplice přidat k rozhlednovým městům?

Mnohdy stačil jen upřímný zájem lidí a soustavný tlak na radnice jednotlivých měst. I uspořádání veřejné sbírky často vedlo k určitému posunu v myšlení lidí a získání dostatku peněz na obnovu místní rozhledny, či vyhlídkové věže. Proč OHA nemůže zastoupit Klub českých turistů a nepokusí se o obnovu jejich bývalého sídla? Památek čekajících na záchranu je jistě na Teplicku více. Je to výzva pro OHA a lid narozený na Teplicku? Nevyjímal by se krásně Škvárovník překřtěný na rozhlednu Antoine de Herrmanna?

http://oha.wz.cz

© OHA