Herrmannovy listy
Hlavní náplní listů je:
- sloužit jako interní informační tiskovina
- propagační materiál pro veřejnost
- prostředek pro seberealizaci členů a příznivců OHA
Cíle:
- posílení informační a popularizační funkce v rámci OHA i navenek
- udržet cenu a rozsah HL
- vydávání dvou čísel ročně
- větší účast příznivců na přípravě, lepší dělba práce
- zvýšení nákladu na 100ks
Kontakt:
- herrmannovaakademie@seznam.cz
Šéfredaktor:
- Vážení kolegové, ze stanov jasně vyplývá, že šéfredaktor Herrmannových listů musí být seznámen alespoň se základy českého jazyka, což není v našich zeměpisných šířkách takový problém. Kandiduji na tento post s vědomím, že jeho důležitost je nedoceněna a s některými ustanoveními platného znění stanov nemohu souhlasit. A kde lépe bych mohl tento neuspokojivý stav změnit a šéfredaktorovi tak poskytnout odpovídající postavení a pravomoci než právě v této funkci.
- Herrmannovy listy jako nejdůležitější, pravda také jediná, interní tiskovina a propagační materiál pro veřejnost zároveň musí mít v osobě šéfredaktora zástupce, který je schopen a ochoten hájit Akademii i proti její vůli, respektive proti vůli užšího vedení. Neboť kdo jiný by měl být schopen posoudit, co ta která informace udělá s čtenářem, případně je-li možné ji otisknout v dodané podobě. Rozhodně tím neobhajuji samoúčelné a nesmyslné přepisování a úpravy cizích článků, ale šéfredaktor by měl mít za určitých okolností více pravomocí než dosud. Možnost se od článku distancovat je samozřejmostí.
- Aby Herrmannovy listy mohly úspěšně fungovat i navenek, je nutné vyřešit 2 základní problémy. Bylo by záhodno, aby si Listy pečetlo vící lidí i mimo okruh několika nadšenců, což znamená zvýšit počet výtisků výhledově zhruba na 100. Ty se také musí prodat, s čímž bezprostředně souvisí také prodejní cena, kterou bych rád vrátil zpět na 5Kč/ks. Případný deficit, který ostatně u tohoto čísla nevznikne, by se mohl z části hradit z jiných zdrojů OHA. Za vhodnější ovšem pokládám řešit to například dalším portrétováním dcer uživatelů kopírek, případně dotací od kohokoliv. Rozhodně by to zajistilo větší konkurence schopnost Herrmannových listů. O nezbytnosti spolupráce s vedením OPSV, a to bez ohledu na případné osobní spory, se snad ani zmiňovat nemusím. Obě organizační složky mají v podstatě stejný cíl a velmi podobné prostředky, jak ho dosáhnout. Jsou si tedy souzeny.
- Bezesporu zajímavým prostředkem, jak pozvednout Herrmannovy listy a zajistit jim místo na výsluní, by bylo získání novinářského průkazu pro redaktory, případně zapsání HL do seznamu tiskovin, existuje-li nějaký. Jako šéfredaktor bych tuto příležitost rozhodně nepromarnil.
Po obsahové stránce bych rád Listy osvobodil od hlemýždí kalamity. Pravda, jestliže OHA v poslední době nic jiného nedělala, těžko se píše o něčem jiném, ale přesto to stojí za pokus. Tímto bych také rád apeloval na užší vedení, aby se poněkud přeorientovalo na cokoli bez ulity (a nemám na mysli slimáky). Akademie má spostu jiných cílů, na které by se nemělo zapomínat. Atraktivnost pro čtenáře bych zvýšil znovu zařazením anket a testů, navázáním na stará témata novým způsobem i naprostými novinkami typu "šrapnel". Za tímto účelem bych také zpracoval test úspěšnosti jednotlivých rubrik, který by byl využitelný při dalším postupu. Za prospěšné považuji i sestavení učitého profilu průměrného čtenáře.
- Co se týče rozsahu, prosazoval bych zachování šestistránkové podoby. Na 4 strany jsem ochoten slevit jen v případě, že se podaří vydat alespoň 2 čísla za rok. V tom případě by ale cena musela klesnout bezpodmínečně. Naším cílem je čtenáře informovat, pobavit a ne okrádat. Obnovená Herrmannova akademie si jako nezisková organizace stejně nemůže dovolit zbytečné přebytky v pokladně. Budu-li zvolen, rozhodně prosadím větší aktuálnost článků (zvláště informačních), jelikož roční zpoždění je dle mého názoru nepřijatelné i pro naše benevolentní čtenáře.
Je na vás, abyste rozhodli, zda mé názory a koncepce odpovídají potřebám doby a Akademie. Zvolte dobře. Děkuji za pozornost.
Zpráva za rok 2003:
Herrmannovy listy vyšly v uplynulém roce pouze jednou v šestistránkovém provedení. Obsahově bylo toto, bohužel jediné, číslo velmi zdařilé a i jeho forma budila u čtenářů zaslouženou pozornost. Jen částečně se však podařilo odbourat záplavu článků o hlemýždích, kterými Listy zásobovala LNOP. Jako zcela nedostačující vidím propagaci Listů, což se promítlo i do snížení počtu prodaných výtisků. Je to tím horší, že OHA pronikla na další možná odbytiště a uspořádala i několik velmi úspěšných akcí pro veřejnost, kde se mohly HL bez problémů prodat. Nestalo se tak. Jedná se o evidentní selhání marketingu a pokles úsilí v prodeji. Do jisté míry se na tom podepsalo i nikoliv nevyhnutelné zdražení Listů. Do budoucna je třeba zajistit alespoň bezproblémový odbyt.