Mácha (*1890 +1898)

běžecký vytrvalec

V malebném kraji ralské pahorkatiny stojí již od roku 1366 rybník. Dal ho vystavět Karel IV. Jiný Karel, Hynek Mácha (1800-1836)dal tomuto rybníku jeho současné jméno Máchovo jezero. Karel Hynek Mácha byl znám nejen svým literárním umem, ale i jako velký cestovatel.

Neméně slavným se stal hlemýžď, jehož pravé jméno nebylo nikdy zaznamenáno, neboť mu nikdo neřekl jinak než Mácha. Jeho největší zábavou byl vytrvalecký běh, což potvrdil na závodech v Krupce v roce 1892, kde suveréně vyhrál maratonský běh. Na závody ho přihlásil majitel zámku v Zahrádkách z rodu Kaunitzů. Mácha trénoval na místních pozemcích. Jeho cíl oběhnout všechny větší rybníky v okolí se začal plnit, když ve svých 5-ti letech oběhl Novohradský rybník. Jako další cíl si dal oběhnout Máchovo jezero.

5. května 1895 vystartoval od zámku v Doksech. Jeho cesta byla průběžně zaznamenávána místním učitelem, takže toho o ní víme o něco více. Na start se postavil v pět hodin ráno a prakticky bez zastávky se plazil plynulým tempem až do deváté hodiny, Poté si dal polední pauzu až do třetí hodiny odpolední, kdy vyrazil na další cestu. Jeho denní pouť obvykle končila kolem sedmé hodiny večerní. Do první zimy prošel Starými Splavy. Během druhého roku těsně minul poloostrov příznačně nazývaný kotva a probojoval se na protější břeh jezera, kde se stihl oženit. Svou manželku vzal na svatební cestu do Doks. Během příštího léta pak dorazil na pláž nazývanou Klůček, kde se únavou a vyčerpáním svlékl z ulity. Do cíle mu zbývalo jen už asi 1,5 km. Jeho manželka jeho pouť dokončila. 28.10. 1898 stanula na zámku v Doksech. Na původní panství v Zahrádkách se již nikdy nedostala, neboť byla na svou žádost převezena na jeden z ostrůvků Máchova jezera, kde strávila zbytek svého života.

Na místě, kde věhlasný vytrvalec Mácha ukončil svou životní pouť je dnes nudistická pláž, na počest jeho slavného skonu.