Golden race je dárek pro milovníky rychlých ulit, neboť letošní rok pořádá OHA již páté závody hlemýžďů v řadě. Jde o první etapový závod v historii. Běhat se bude ve třech městech. Boj o titul Golden racer, který získává nejlepší závodník, začíná v Brně, odkud se přesune do Prahy a následně vyvrcholí v Krupce. K absolutnímu vítězství na GR je potřeba získat v celkovém součtu co největší bodové ohodnocení, ale bude se bojovat i o vítězství v jednotlivých disciplínách. O místních vítězích samozřejmě rozhodnou přímo na závodištích rychlost, obratnost, síla a vytrvalost, stejně jako v každém ročníku a každém závodě.
Za první místo v závodě GR získá závodník 7 bodů do bojů o titul. Hlemýžď na druhém místě si odnese 5 bodů. Majitel třetího běžce si bude moci připsat 3 body. A konečně 4. a 5. místo obdrží po jednom bodě. Maximální zisk z GR je tedy 21 bodů. Cena pro vítěze připadne nejúspěšnějšímu závodníkovi nehledě na délku, nebo typ trati, na kterém běžel.
Letošní ročník je výjimečný. Bude se závodit na nových místech, budou závodit noví závodníci, i majitelé. Abychom usnadnili majitelům rychlých ulit účast v závodech, nemusí se sami účastnit všech závodů a přesto mohou vyhrát hlavní cenu. Stačí pokud bude bojovat o nejlepší umístění na všech startech jejich běžec. Majitelé tedy mohou utvořit jakýsi spolek přátel konkrétního běžce a s ním vyhrát. Ale pozor, cena je jen jedna.
Brno - Nechyběly stopky, startovní výstřel ani povzbuzování borců. Tak jako na každém jiném závodě. Včera odpoledne se pod brněnským hradem Špilberkem soutěžilo ve sprintu a v překážkovém běhu. Jen ti borci byli nějací divní. Čísla na prsou jim chyběla, dokonce prsa neměli - místo nich s sebou táhli jakýsi domeček. Byli to šneci. Brno včera hostilo jeden ze série Závodů hlemýžďů Golden Race.
Á, na první dráze nám došlo ke kolizi. A tento závodník si zase vybral úplně jiný směr," komentoval dění na čtyři sta milimetrů dlouhých drahách pořadatel brněnské akce, student Lukáš Kraus. Neznalé diváky provázel závodem se skutečnou znalostí věci. "Teď si můžete všimnout, že Pepa na páté dráze už vystrčil obě tykadla a Hardián jen pozoruje ostatní, místo aby běhal," upozorňoval. Brněnský závod byl součástí pátého ročníku celé série. "Ta má tři závody - v Brně, v Praze a v Krupce na Teplicku," vysvětlil druhý pořadatel, student pražské techniky Milan Mayer.
I když organizátoři recesistické závody příliš nepropagovali a pro jistotu měli s sebou i krabici borců z vlastní stáje, nakonec závodili hlavně šneci přinesení návštěvníky. Na druhou stranu ovšem bylo na výsledcích vidět, že organizátoři mají s výchovou závodníků přece jen větší zkušenosti. "Vidíte - první kolo vyhrál náš Carlos 18. Kolega ho má stále při sobě na koleji. Má k němu osobní přístup a to dělá hodně. Nesmějte se, Carlos přece vyhrál," vysvětloval přístup majitelů závodní stáje k hlemýždím závodníkům Mayer.
Pravda, pak přiznal, že Carlosův včerejší výkon nebyl nejlepší - čtyři sta milimetrů dlouhou trať zvládl za 12 minut 49 vteřin. To Hurikán před dvěma lety zvládl stejnou trasu za 5 minut 25 vteřin.
Brněnský hrad Špilberk hostil závody hlemýžďů. Tento netradiční závod začíná tak jako každý jiný startovním výstřelem. „Závodníci se postaví na start a běží. Pokud se hlemýžď odchýlí ze své dráhy, může jej rozhodčí nebo majitel pootočit,“ uvedl organizátor této recesistické akce Milan Mayer. Vítězem prvního běhu na 400 milimetrů se stal Carlos 18, kterému prvenství zajistil čas 12 minut a 29 sekund. „Hlemýžď může být svým majitelem při závodě motivován a to tím, že dostane například salát,“ dodal Mayer. Podle slov organizátorů je hlemýžď s rodokmenem pro závody lepší, protože je chován v zajetí a již je zvyklý na dotek člověka. Brněnský závod byl součástí pátého ročníku celé série, která dále pokračuje v Praze a v Krupce na Teplicku.
Bismark, Klaudie, Metternich, Hurikán, Tornádo Lu, to jsou jména hrdinů, která po víkendovém sportovním klání vstoupila do dějin. Pátým rokem je píší šnečí závody. Tentokrát se dostaly dokonce i do hlavního města.
Pět šnečích závodníků se seřadilo na startu. Nejatraktivnější závod na 400 milimetrů překážek před pěti minutami odstartoval. „Bismark se právě nachází v nejtěžší fázi zdolávání Taxisova pahrbku, vypadá to ale, že opět ztratil orientaci,“ hlásí se zaujetím komentátor závodů Martin Holík. Běžci mají na zdolání tří překážek limit dvacet minut.
Ulity drobných plžů zdobí barevné štítky. Někteří zástupci však nebyli schopni startovní box opustit. Jiní se dokonce pokusili obejít pravidla závodů. „Hurikán se snaží překážku podlézt. Podle pravidel to však není možné. Ostatně ani si to nedokážu technicky představit,“ zaznívá z úst moderátora.
Své místo má v rámci pořadatelství akce také hlavní rozhodčí. Jeho úkolem je zmatené šneky, kteří změnili v průběhu závodu směr, narovnávat. Rozhodčí občas dráhu postříká vodou, aby se hlemýžďům snáze lezlo, někdy je dokonce musí motivovat zeleným pampeliškovým listem, aby cílovou páskou vůbec proběhli. „Jako vítězný hlemýžď dobíhá do cíle Bismark s časem 19.58,“ vykřikuje komentátor.
Majitel vítěze mezitím sbírá gratulace. „Bismark pochází z Teplic v Čechách. Na jeho vítězství jsem náležitě pyšný,“ uvedl po závodě vlastník dvou a půl ročního vítěze Pavel Chmel. To už se ale na závodní ploše chystá další klání. Tentokrát sprint na 100 milimetrů s časovým limitem deset minut. Jasným favoritem byl celou dobu závodu Miky, ale těsně před cílem na něj přišla krize.V napínavém finiši ho o hlemýždí očko předběhl Metternich, kterému zatleskali i nadšení diváci.
Bohosudov - Proč šneci neběhají rychle? Protože by jim vlály oči. Co je na tomto již klasickém vtipu pravdy, si mohli v sobotu ověřit diváci posledního ze seriálu běžeckých klání Golden race 2003 v Bohosudově na Teplicku. Utkala se tu dvacítka hlemýžďů, z nichž největší favorité sbírali body už před třemi týdny v Brně a minulý týden v Praze. V Bohosudově se o absolutním vítězi rozhodovalo na tratích sto a čtyři sta milimetrů sprint a čtyři sta milimetrů překážky.
Organizátoři dokončili převážení a přeměření přihlášených závodníků. Každý dostal barevné označení na ulitu. Na start sprinterské trati na sto milimetrů se postavila pětice šneků - Barvínek, Alžběta, Metternich, Šípková Růženka a Šmudla.Poslední zvlhčení svalnaté nohy vodním rozprašovačem a už zazněl startovní výstřel. Ostré tempo nabrala hned od počátku Alžběta, následována Šípkovou Růženkou a Metternichem. Šmudla a Barvínek nereagují. Uplynula první minuta dramatického závodu, vedení se ujímá Šípková Růženka, Alžběta svádí boj o druhou pozici s Metternichem. Šmudla a Barvínek dosud nevyrazili.Šípková Růženka zdolává cílovou čáru v čase minuta třicet devět vteřin, čímž zlepšila dosavadní traťový rekord o celých dvacet šest vteřin. Metternich dobíhá na druhém místě za tři minuty devět vteřin, v těsném závěsu Alžběta s časem tři minuty sedmnáct. Šmudla a Barvínek sice již startovní pozici opustili, ale ani stanovený časový limit pět minut jim ke zdolání tratě nestačil.Ve vítězném týmu zavládlo nadšení. Překvapivě totiž vyhrál absolutní nováček, kterého přihlásila desetiletá Zuzana Brožová z Krupky. "Mám ho skoro hodinu, našla jsem ho před klubovnou. Protože celou dobu spal, tak jsem ho pojmenovala Šípková Růženka," svěřila se. Zahanbeni zůstavají Metternich a Alžběta pocházející z profesionální stáje organizátorů závodů Obnovené Hermannovy akademie při Biskupském Gymnáziu v Bohosudově. Nic nepomohlo, že je trenéři na závody speciálně připravují.
V královské disciplíně čtyři sta milimetrů překážek s přehledem zvítězil hlemýžď závodící v barvách MF DNES. Nezaváhal ani na Taxisově pahrbku, který se stal osudným hned třem jeho soupeřům, kteří pak před dosažením cíle překročili povolený dvacetiminutový limit.
Pro celkové vítězství byl rozhodující sprinterský závod na čtyři sta milimetrů. Ten doběhl na třetím místě Nimitz a získal tak nejvyšší počet bodů v Golden race. První cenu v podobě nalakované ulity a paštiky od hlavního sponzora soutěže První české paštikárenské převzal jeho trenér jednadvacetiletý Pavel Chmel z Teplic."V Brně se nám sice vůbec nedařilo, byli jsme poslední, ale v Praze jsme to vynahradili prvním místem, no a teď jsem také spokojen," poznamenal. Se svými šneky závodí pravidelně od roku 1998, nyní chová doma v teráriu dva závodníky - vedle Nimitze také Bismarka. "Trénujeme hlavně turistikou, chodíme na Hlemýždí vrch, kde jsou označené stezky. Formu ladíme také při poslechu hudby. Šneci milují klasiku," prozradil recept na přípravu úspěšného závodníka. Organizátoři srulovali závodní dráhu, uklidili stájové šneky do krabic a odešli na poradu k projednání příprav na příští ročník Golden race. Zuzana vzala svou rekordmanku Šípkovou Růženku a odnesla ji zpět před klubovnu do trávy.