Brno Praha Teplice 2004

První běh - Brno

Standardní trať na 400 mm přinesla nejzajímavější závod zřejmě celého letošního ročníku. Boj o umístění nejlépe zvládl Píďa a to dokonce v rekordu 4:23. Zajímavý byl ale celý průběh závodu. Zatímco Carlos XVIII. ,favorit závodu, vystartoval jako první, byl nakonec všemi závodníky předstižen. Ovšem za ovací publika i on doběhl v limitu časem 13:53 min. což sice patří k průměrným časům, ale vzhledem k celkovému průběhu se počítá i vůle doběhnout. K nečekaným událostem pak patří 4. místo Kunta Kinteho, který se rozběhl na trať až několik vteřin po doběhu vítěze, což zvyšuje jeho čas přes 12. minut, neboť jak bylo řečeno, prvních 5 minut strávil přípravou na startovní čáře. Zbývajících 7 minut je pak více než slušný výkon. Je také nutné poznamenat, že první tři běžci Píďa, Hurikán i Terry Fox atakovali čas minulého rekordu, čímž nasadili vysokou laťku do příštích závodů.

Druhý běh - Brno

Běh 400 mm překážek také sliboval zajímavý průběh. Od prvních milimetrů se rozvinul boj Skippyho a Yettiho. Byl to boj Davida s Goliášem, neboť Skippy váží pouhých 6g, zatímco Yetti 20g. I v ostatních tělesných parametrech jasně vítězí Yetti a to téměř dvojnásobně. Tělesné rozměry ovšem drama neovlivnily. Na první překážce Skippy nepochopil jak na to a několikrát se marně pokusil překážku podlézt. Opačný problém měl na téže překážce Yetti. On se sice na překážku ladně vyhoupl, ovšem nedokázal z ní slézt. Další překážky však již pro oba borce neznamenaly větší problém a proto se rozhodovalo o vítězi až v cílové rovince. Kde více sil ušetřil Skippy a v čase 14:00 zvítězil, Yetti se doplazil do cíle o 2 vteřiny později. Vcelku nenápadně za první dvojicí se stabilním tempem šinul Mamut. Když časem 17:31 proběhl cílem, organizátoři ukončili závod. Tradičně nedobrý výsledek předvedla Tornádo Loo, která nepřekonala první překážku a největším zklamáním bylo nevystartování Kissi, když ani nevystartovala na dráhu. Zřejmě podlehla atmosféře závodů, nebo jí nevyhovují prudké výkyvy počasí, o které nebyla nouze.

Třetí běh - Brno

Sprint na 100 mm pak byl typickým během. Dva závodníci se prali o první místo a dva sni nevystartovali. Boj Alžběty a Maxmiliána (mimochodem oba byli nováčky a oba jsou zástupci tradičních běžeckých rodů) předpovídal slibný závod. V soubojích tělo na tělo vítězí v bězích na 100mm 2:1 rod Manuelů (Maxmililán) oproti Schneckendorfům (Alžběta II., Carlos XVIII.). V souboji tykadlo na tykadlo uspěl lépe Maxmilián I. Když o 20 vteřin velmi těsným rozdílem porazil Alžbětu II. , která se takřka na cílové pásce zastavila a nechala si uběhnout vítězství. Osvalda Jemná ani Blesk neprojevili nejmenší zájem o závodění a skončili svorně na posledním třetím místě.

Ohlasy po závodech

převzato z

BLESK
17. 5. 2004 - kop
Hlemýždí závody: To byla rychlost!

Napětí, nelítostné souboje na závodní trati, fanoušci, kteří drží netrpělivě palce svým favoritům. Kdo z nich bude nejrychlejší?

foto_BLESk

Tak to o víkendu vypadalo v Praze v Kinského zahradě. Obnovená Herrmannova akademie zde totiž pořádala závody hlemýžďů.

foto_BLESk

Ti měli dokonce každý svůj dres. To aby si je jejich majitelé při té rychlosti nepopletli...

převzato z

MF DNES
17.05.2004 - PETR HOLEČEK
Pod Petřínem závodili hlemýždi

Jak rychle se může plazit hlemýžď?

Petřín - Milovníci „rychlých ulit“ se v sobotu odpoledne sešli v horní části Kinského zahrady. Už pošesté zde členové Obnovené Herrmannovy akademie pořádali závody hlemýžďů, se kterými poprvé přišel v roce 1901 baron Herrmann. Za pražskou redakci MF DNES se sprintu na 100 milimetrů zúčastnil hlemýžď s modrozelenou ulitou, kterého zapůjčili pořadatelé. Nakonec skončil na třetím místě, předběhla ho Osvalda Jemná, která trasu zvládla za devět minut. Pokračování na straně D2

Pokračování ze strany D1 V baště Hladové zdi v Kinského zahradě se utkala dvacítka hlemýžďů, z nichž největší favorité sbírali body už před týdnem na brněnském Špilberku. Pořadatelé pro ně připravili celkem tři trasy, nejtěžší představovala 400 mm překážek. „Vypadá to, že závodníci taktizují, ale spíše jen nepochopili směr. Sledujte Skippyho a jeho výbornou práci nohy,“ komentoval se zaujetím závodní pole jeden z pořadatelů závodu, Martin Holík. Trenérovi Skippyho nakonec připadlo zlato a cena ve formě sošky šnečka, i když závod jeho svěřenec nedokončil. Po dvaceti minutách ho pořadatelé předčasně ukončili. „Polovina závodníků nejeví o závod zájem, není důvod ho tedy dál prodlužovat,“ objasnil situaci další pořadatel, Lukáš Kraus. „Můj šnek se jmenuje Carlos XVIII. a patří k velkým favoritům. V minulých ročnících už několikrát zvítězil, ale dnes se mu nevede. Asi ho obtěžují mušky, musí se stále ohánět tykadly,“ posteskl si jedenadvacetiletý Kraus. Nakonec se však přiznal, že zanedbávají tréninky. K nejkrásnějším momentům závodu patřilo povzbuzování trenérů a diváků, když se hlemýždi „závratnou“ rychlostí blížili k cíli. Běžce s ulitou povzbuzovali pořadatelé zvlhčovačem ve spreji. K povolenému dopingu patřily i čerstvé listy pampelišek.

foto_PETR_HOLEČEK

ZÁVODY. Šnekům při závodech fandily hlavně děti. Závodníkům v ulitách dělaly problémy hlavně překážky.

FOTO: PETR HOLEČEK
foto_PETR_HOLEČEK

START. Vše připraveno, závod začíná.

FOTO: PETR HOLEČEK

převzato z

ČTK
ČTK
V Praze se konal závod hlemýžďů

Své síly ve třech bězích na 400 a 100 milimetrů v sobotu změřili v pražské Kinského zahradě sportovci s ulitou. Konal se totiž již šestý ročník závodů hlemýžďů, které pořádá Obnovená Herrmannova akademie.

PRAHA - "Dnes nejsou ideální podmínky. Závodníkům vadí mouchy. Musejí se ohánět tykadly," zhodnotil pohledem startovní pole komentátor a jeden z pořadatelů akce Martin Holík. Jeho slova potvrzovalo několik drobných mušek, které se vznášely nad běžeckými drahami.

Nejrychlejší byl šnek se jménem Hurikán Ani nálety malého hmyzu však nezabránily šnekovi jménem Hurikán zdolat "čtyřstovku" za devět minut a deset vteřin a nechat daleko za sebou pětici svých protivníků. "Jsem ráda, že svou letošní formu takto dokázal. Neztrácel čas kličkováním. Jel rovnou za nosem, respektive za tykadly k cíli," pochvalovala si svého svěřence dočasná trenérka Alena Čechtická. Nikdo z Hurikánových soupeřů nakonec závod nedokončil. Nejdál se dostal Carlos XVIII., který původně patřil k velkým favoritům. Závodil již v minulých ročnících a odnesl si několik vítězství. Třetí místo obsadil běžec Terry Fox. Na stovce se dařilo nejlépe borkyni Osvaldě Jemné. Trasu absolvovala za devět minut a 17 vteřin. Se 400 milimetry překážek si nejlépe poradil hlemýžď Skippy a připadlo mu zlato. Stejně jako jeho protivníci však závod nedokončil. Sportovce s ulitou povzbuzovali jejich trenéři častým rosením. Povoleným dopingem se staly čerstvé listy pampelišek. Poslední z trojice běhů pořadatelé ukončili ještě před vypršením dvacetiminutového limitu. Zkrátili ho o pět minut. "Vzhledem k tomu, že polovina závodníků nejeví o závod zájem, není důvod ho dál prodlužovat," objasnil další z pořadatelů Lukáš Kraus.

První závody hlemýžďů v roce 1901 První veřejné závody hlemýžďů pořádal v roce 1901 baron Antoine de Herrmann. Obnovená Herrmannova akademie na jejich tradici navázala v roce 1999. První letošní závod se konal 9. května v Brně, sérii uzavře 30. května klání v Teplicích.

převzato z

VECERNIK PRAHA
DANA MACHURKOVÁ - 17.5.2004
Šnečí kráska zabrala na jídlo

SMÍCHOV - Šestý ročník závodů hlemýžďů, které pořádala obnovená Herrmannova akademie, se konal v sobotu v Kinského zahradě uhorního rybníčku. Cesta na stanoviště byla vyčerpávající, protože vedla stále do kopce.

Zato závodníci měli startovní plochu hladkou jako zrcadlo. Nikam však nepospíchali. Táhli se ve své závodní dráze, no prostě jako šneci.

Jak vlastně vypadá závod hlemýžďů? Jednou z disciplin je sprint na 100 milimetrů. Všichni bedlivě sledují startovní čáru, na které postává pět závodníků - Osvalda Jemná, Maxmilián, Alžběta II., Blesk a Tornádo Loo. Je odpískáno. Maxmilián se náhle opře do svalnaté nohy a pohne se z místa. Blesk a Tornádo se otáčejí k dráze zády, Alžběta II. se schovává do domečku. Uběhne pět minut a stav je téměř nezměněn. Rozhodčí přidává dvě minuty. Po šesti minutách závodu dostávají sprinteři povolený doping - vodní rosu z rozstřikovače a čerstvé pampeliškové listy, které je lákají k cílové čáře. Rozhodčí přidává další tři minuty. K Osvaldě Jemné pokleká fotoreportér a pořizuje sérii snímků. V tu chvíli se šnečí kráska zachová k překvapení přihlížejících jako opravdová žena. Pózuje před objektivem a sune se kupředu. Maxmilián se otáčí po fotoreportérovi. Cítí se zřejmě uražen, protože zvolňuje v tempu. Zato Osvalda Jemná je nabita energií. Zaměří zelené lístky v cíli a neochvějně k nim zamíří. Vyhrává v čase 9.17 minut. Její sok Maxmilián uraženě zalézá do své ulity.

První veřejné závody hlemýžďů pořádal v roce 1901 baron Antoine de Herrmann. Obnovená Herrmannova akademie na jejich tradici navázala v roce 1999.

foto_VECERNIK_PRAHA

http://oha.wz.cz

© OHA