Soutěž představuje dobývání v roce 1560, kdy se podařilo vyhnat lapky a Tvrz byla srovnána se zemí. Ve vzdálenosti 2, 5, nebo 7m se postaví útočník. K dobývání dostane 3 papírové koule, jimiž má za úkol dobýt tvrz - deset plechovek. Vítězí největší počet shozených plechovek. Pokud zbývá útočníkovi ještě pokus a Tvrz je již rozbořena, postaví dohlížející Tvrz znova.
Život na hradech nebyl jednoduchý, natož pak na tvrzích a proto byl vždy od léta do podzimu vyhlášený sběr lesních plodin, které spestřovaly jídelníček a zajišťovaly dostatek vitamínů. Jelikož však borůvky na Hlemýždím vrchu nerostou, ani když rostou, a ani jiné drobné ovoce není na podzim k mání, rozhodli se organizátoři nahradit lesní plody žaludy. Vítězem v této soutěži se stal ten, kdo nejrychleji ve vymezeném čase nasbíral nejvíce žaludů.
Boj o tvrz inspiroval i další soutěžní klání. Když krajem táhli Husité obsadili i zdejší okolí. Při dobývání se zahákli za bránu a po několika hodinách ji vytrhli a tvrz dobyli. Jelikož dřevěné brány v lese nerostou byla brána nahrazena staletým dubem. Cílem bylo vytrhnou dub z kořenů ve vymezeném čase.
Hra šišoidky je propracovanější podoba hra kuliček. Jde o původní Herrmannovu hru. První zmínky o ní jsou z Herrmannova působení ve Francii. Další pak z Krupky, kde se také pořádalo první Mistrovství Evropy v Šišoidkách pod názvem Rébus Šišoides - neboli hádavé, či také tajemné kuličky. Více o hře šišoidky
Soutěž vznikla ve vesnici, která sousedila s Herrmannovo rodným zámkem. Každoročně se zde pořádaly závody v hodu kolem od kočáru. Tradovalo se, že prý když krajem projížděl Herrmannův otec, vyvrátilo se mu z kočáru kolo a odkutálelo se kus z cesty. Tehdy prý vyběhl jeho sluha, popadl kolo a hodil ho zpět až jeho nohám a vůz opravil. Od té doby se stalo tradicí házet kolem, aby místní ukázali svůj vděk rodině Herrmannů. Pro snazší skladnost bylo kolo od kočáru zaměněno za 8 - 15 kg vážící olověný kotouč. Jde o odhození disku libovoným způsobem, co nejdále. Více o Herrmannově disku.
Běh je určen osobám starším 18 let patřícím k minimálně příznivcům OHA. Cílem je uběhnout co nejrychleji 100 kol na původním modrém okruhu na hlemýždím vrchu. Maratonem si připomínáme slavné doby Hlemýždího vrchu, kdy zde pod vedením Herrmanna trénovali hlemýždi.
Triatlon je určen odolným jedincům se smyslem k recesi. Zkládá se z jízdy na lyžích, jízdy na kole a běhu. Původní myšlenka závodu je určena vzpomínce snahy Herrmanna vysvětlit bhágskému obyvatelstvu, k čemu může být dobrý třeba u lyžování sníh. Jízdou na kole si pak připomínáme Herrmnanovu éru jízd na 30-ti kole. Během pak vzpomínáme pak tradiční běhání Herrmanna po úřadech.
Hod lyží je obdobou hodu hard diskem. Myšlenkou je ukázat další využití lyží.
Pravidelně jíst a pít (možnost stravování po hostincích-nezajišťuje ani nehradí OHA). Dbát na aktuální stav sil s souladu s nadcházející tratí. Dodržovat tábornické zásady . Dbát selského rozumu. Nepodléhat panice.