Herrmannova Akademie

Úvod

Tato studie se zabývá možnostmi, důvody vzniku a výsledky akademie. Má zdůraznit její význam v životě Herrmannově, jako i celého našeho státu.

Historie

Herrmannova akademie vznikla 14.listopadu 1905 a naplňovala své cíle až do roku 1919, kdy z politických důvodů zanikla. Během 1.světové války neprobíhala výuka a chod akademie byl oficiálně pozastaven. Za sídlo a přednáškový sál sloužil převážně morový kostel svaté Anny v Krupce a zámek v Encovanech. V akademii se vyučovaly předměty šnekologie, vlastní geografie a historie, politologie, základy techniky a technologie, ale také vinařství a gastronomie. Hlavním přednášejícím byl sám Herrmann. Po úspěšném absolvování a po splnění všech kritérií bylo možno získat titul HrDr.

Osazenstvo

Za přinejmenším zvláštní lze považovat složení studentské komunity. Akademie čítala jen několik studentů, z nichž nebyli více jak tři z jedné země. Zastoupeni byli Češi, Rusové, Němci, Maďaři, Francouzi, Rakušané a dva světoběžníci momentálně sídlící na území Čech. Byli to výjimečně nadaní žáci, kteří díky Herrmannovým zkušenostem rozvíjeli svůj um a své nadání. Věk zde nehrál roly a proto vedle sebe studovali 20 letý mladík z Ruska, stejně jako 60-ti letý Čech.

Důvod vzniku

Důvod vzniku, ono proč, trápí novodobé herrmannology už od samého počátku. Motivace jsou zřejmé, ale … Uvědomme si, že při jejím vzniku bylo Herrmannovi 65 let. Tedy nebyl žádný stařec, ale mládí (alespoň to tělesné) už bylo nenávratně ztraceno. Mohlo jít tedy o pouhé předání informací do dalšího pokolení. Složení přednášek by tomu rozhodně odpovídalo. Další z příčin mohlo být to, že takováto instituce na Teplicku chyběla, anebo prostě jen to, že chtěl přednášet. Možností je vícero a dnes už bude jen velmi obtížné zjistit původní myšlenku.

Zánik

O zániku toho víme stejně málo. „9.5. 1920 byla z politických důvodů zastavena činnost Akademie“, tak toto je nejčastěji zmiňovaná věta o ukončení a zániku akademie. Co to však znamenalo ve skutečnosti? Herrmann jakožto předseda SČFRSA mohl před vznikem ČSR představovat jisté nebezpečí pro české politiky. Ovšem poté co se SČFRSA nedostala do parlamentu a větší úspěch nezaznamenala ani v komunální sféře, proč by někdo z politických důvodů uzavíral jakoukoli instituci, zvláště pak akademii. Herrmannův vztah k C.k. mocnářství byl znám a proto je nepravděpodobné, že by prosazoval opětovné spojení s Rakouskem a Maďarskem, čímž by rozzlobil politiky nově se rozvíjející republiky natolik, aby to mohl být důvod k uzavření. Co bylo tedy oním politickým důvodem?

Po roce 1918

Po skončení války byl chod akademie obnoven. Ovšem počet studentů rapidně klesl. Mnozí studenti se obnovení nedožili, další po prožitých hrůzách neměli chuť, sílu a u některých ani možnost ve studiu pokračovat. Z původních 13 členů pokračovalo pouhých 5 studentů. 2 Češi, Rus, Maďar a Francouz. Rapidně se změnila výuka. Zatímco před válkou hlavní náplní byly přírodní a humanitní vědy, po válce se přednášeli zejména šnekologie, gastronomie a vinařství častěji se také objevují dobrovolné sportovní akce. Zdokonalování v ostatních vědách sice bylo spíše sporadické, ale přesto se hodiny s jednotlivými zaměřeními vyskytovaly

Národnostní složení

národnost

území pobytu

Němci - 2Německo
Maďaři - 2Uhersko
Francouz - 1Francie
Češi - 8Čechy, Rakousko, Rusko, Polsko

http://oha.wz.cz

© OHA