Studie o rozšíření hlemýžďů

V důsledku zhoršujících se podmínek k životu, přemnožení slimáků a jiných "bezdomovců", ale bohužel i kvůli mnohým předsudkům veřejnosti, která z velké části postrádá seriózní informace, došlo v posledních letech k výraznému poklesu populace hlemýžďů zahradních. O mnoho lépe na tom nejsou ani různé druhy páskovek. Z tohoto důvodu se Obnovená Herrmannova akademie rozhodla v tomto roce vypracovat odbornou studii, která by podpořila požadavky Ligy na ochranu plžů na zřízení přírodních rezervací pro hlemýždě, výrazné rozšíření hlemýždích stezek, ale především vyhlášení hlemýžďů za ohrožený druh. Důležitým předpokladem pro získání podpory veřejnosti je pochopitelně propagace všeho, co s těmito ušlechtilými tvory souvisí (např. hlemýždí závody). Nutno ovšem podotknout, že tohoto úkolu se ze sdělovacích prostředků zhostily pouze Herrmannovy listy, které jsou bohužel jediným mediálním partnerem LNOP.

Součástí zmíněné studie bude i terénní průzkum, jehož úkolem bude především zmapování výskytu, respektive úbytku hlemýžďů v závislosti na prostředí v různých lokalitách České republiky. Tímto bychom rádi požádali naše čtenáře o pomoc při vypracování příslušné statistiky, jejíž výsledky budou spolu s příslušným komentářem otištěny v příštím čísle Herrmannových listů. Návod pro zaznamenávání údajů vám poskytne následující tabulka, která zároveň umožní určité formální sjednocení zjišťovaných informací a upozorní na údaje, které jsou pro výzkum důležité. Je důležité, aby u tabulky bylo připsáno město, ve kterém výzkum probíhal a typ lokality (např. park, trávník před domem). Doporučujeme vytipovat si místo, kde se hlemýždi vyskytují nebo mohou vyskytovat (těžko lze považovat za relevantní informace o kolísání populace plžů v prostoru dálnice či na křižovatce) a údaje zaznamenávat přibližně jednou za týden. Pochopitelně je možné pracovat v několika lokalitách zároveň, v tomto ohledu se vlastní ininiciativě meze nekladou, avšak pracoviště by od sebe měla být dostatečně vzdálena. Minimální rozloha by neměla klesnout pod 200m2, aby byla zachována určitá reprezentativnost vzorku.

Budoucím "lovcům ulit" předem děkujeme za obětavost a doufáme, že společným úsilím se nám podaří zvýšení ochrany hlemýžďů v Čechách a na Moravě. Výsledky svých pozorování zasílejte na E-mailovou adresu našeho šéfredaktora opsv@volny.cz do konce tohoto roku.

Doporučená tabulka pro zjišťování informací o výskytu plžů:

datum čas počasí počet hlemýžďů počet ulitnatců počt bezulitnatých počet osob velikost prostoru v m2

http://oha.wz.cz

© OHA