Fussballtennis

Antoine de Herrmann je zakladatelem hry zvané Fussballtennis. Nedejte se zmást překladem z němčiny, jež by zněl nohejbal. Herrmann totiž nohejbal zcela jistě nevymyslel, ovšem je s podivem, že se ujal v německý název pro oba sporty.

FBT je odnoží klasického tenisu, tedy hráč se snaží raketou zahrát míček přes síť tak, aby jej soupeř nedokázal vrátit zpět. Základní pravidla jsou obdobná, stejně jako hřiště. Zásadní rozdíl je v držení pálky. V prvé řadě pálka není jedna, ale čtyři, nedrží se v ruce, nýbrž jsou připevněny k nohám. Rozdíl je také v odpalu míčku, jež má podobné rozměry jako při tenise. Po jeho dopadu na hrací plochu může hráč použít jednu sadu pálek (např. stehenní), kterými míček zpracuje, pokud jej neodehraje ihned, musí tak učinit dalším dotykem druhou sadou raket (např. lýtkovými). FBT je možné také hrát jako čtyř hru.

fussballtenisová raketa

Hra vznikla v Teplicích na přelomu 19. a 20. století. Prvním výrobcem pálek se stala německá firma Gemeinschaft Holzschläger z německé vesnice Holzhau, nedaleko hranic. První turnaj byl uspořádán v Encovanech na Litoměřicku. Hrálo se na trávě, výměny nebyly z nejdelších a celkově to připomínalo spíše hraní golfu (tedy až na vzdálenost odpalovaného míčku, i když chvílemi se zdálo, že se snaží přiblížit patování). Teprve po delším tréninku o zeď se podařilo pod Herrmannovým vedením některým z jeho žáků techniku hry zvládnout a utkání již vypadala mnohem lépe.

O ukončení slibně se rozvíjející hry se postarala 1.sv. válka. Po ní již totiž nebyly ani pálky ani propagátor, neboť Herrmann měl jiné starosti a fussballtenisté byly taktéž poznamenáni hrůzami války. Po necelých 20 letech tak skončila krátká éra FTB. Podaří se jej opět oživit? Během jeho krátké existence nebyl nikdy založen svaz ani u nás, ani v zahraničí, přestože především v Turecku sklízel ne zcela nezajímavé úspěchy. Je využitelný také s ohledem na hendikepované jedince, neboť již po válečném konfliktu sloužil a dodnes možná ještě v Turecku slouží jako rekonvalescenční prostředek pro lidi bez horních končetin. Jaký bude další osud FTB záleží i na Vás!

http://oha.wz.cz

© OHA